Alapszabály

I. Általános rendelkezések:

1./ Az Egyesület neve: Városvédők Újtelepért Egyesülete
2./ Az Egyesület székhelye: 2400 Dunaújváros, Nyírfa köz 10.
3./ Az Egyesület önkormányzati elven működő társadalmi szervezet. Az Egyesület jogi személy. Az Egyesület a bírósági nyilvántartásba vétellel jön létre.

Az Egyesület politikailag és felekezetileg független szervezet, amely semmilyen magyar vagy külföldi pártot nem támogat, azok tevékenységében sem aktív, sem passzív módon nem vesz részt, szervezete pártoktól független, sem országgyűlési képviselői, megyei, fővárosi önkormányzati választáson jelöltet nem állít.

II. Az Egyesület célja és feladatai:

4./
  • Dunaújváros Újtelep természeti és épített értékeinek megóvása, gyarapítása, a fiatalabb nemzedék rávezetése környezetük védelmére a természeti és épített értékeink megóvására.
  • Lakókörnyezetünk szépítése, polgáraink a városrész szeretetére nevelése,. a lakosság bevonása az esztétikus és korszerű fejlesztési elképzelések tervek megvitatásába és megvalósításába. A városrész érdekeinek képviselete a Dunaújváros településfejlesztéshez illeszkedő fejlesztésekhez.
  • Helyi kulturális hagyományok kialakítása (pl.: Szomszédünnep/piknik) ápolása, helyi rendezvények szervezése (pl: gyereknap).
  • A környezet és természetvédelmi szempontok érvényesítésének elősegítése, önkéntes munkák (pl: szemétszedés, őszi felevél elszállítás) szervezése.
  • Információcsere és megosztás a városrész aktuális híreiről, az egyesület tevékenységéről az írott és elektronikus médián keresztül. Saját újság (Újtelepi Hírlap) és facebook csoportok működtetése (Újtelepi csoport, Napospart csoport).
  • Családok támogatása, nevelés, oktatás, ismeretterjesztés, képességfejlesztés.
  • Kulturális és sporttevékenység szervezése, támogatása.
  • Közösségfejlesztés, szívességbank létrehozása, idősek támogatása.
Az Egyesület vállalkozási tevékenységet kizárólag céljainak megvalósítása érdekében, azokat nem veszélyeztetve végezhet, gazdálkodása során elért eredményét nem osztja fel, azt csak a fent meghatározott célokra fordíthatja.

III. Az Egyesület tagsága:

Az Egyesület a közgyűlés határozata alapján tagja lehet más társaságoknak, egyesületeknek, hazai és külföldi társadalmi szervezeteknek.

5./ Az Egyesület tagja lehet minden olyan magánszemély, jogi személy, illetőleg ezek jogi személyiséggel nem rendelkező társasága, aki/amely elfogadja az egyesület alapszabályát, belépési szándékát a belépési nyilatkozat aláírásával kifejezésre juttatja, vállalja az éves tagdíj megfizetését és az Egyesület elnöksége dönt a tagként való felvételéről. Az elnökség a tag felvételéről a felvételi kérelem egyesülethez történő beérkezésétől számított 30 napon belül köteles dönteni. A tagfelvételt elutasító döntés ellen jogorvoslatnak helye nincs.

Jelen Alapszabály nem zárja ki, hogy tagjain kívül más is részesülhessen az Egyesület szolgáltatásaiból.

6./ A tagsági viszony  megszűnik:
  • a természetes személy elhalálozásával, illetve a jogi személy jogutód nélküli megszűnésével;
  • kilépéssel az Egyesületből, amit írásban kell bejelenteni az elnöknek címezve;
  • kizárással,
  • az Egyesület jogutód nélküli megszűnésével,
7./ A tag joga:
  • tanácskozási és szavazati joggal részt vehet az egyesület közgyűlésén és egyéb rendezvényein;
  • választhat és választható az Egyesület szerveibe;
  • javaslatokat, előterjesztéseket tehet az Egyesület bármely szervéhez;
  • igénybe veheti az Egyesület célja érdekében az Egyesület által közvetlenül, vagy közvetve biztosított lehetőségeket.
8./ A tag kötelezettségei:
  • az Egyesület tisztségére történő megválasztását követően azt a legjobb képessége szerint ellátni;
  • tagsági díjat megfizetni,
  • az Egyesület alapszabályát, a közgyűlés és az elnökség döntéseit betartani.
9./ A tag kizárása:

      Az Egyesület tagja az elnökség előterjesztése alapján a közgyűlésen nyílt szavazással, egyszerű szótöbbséggel hozott  határozottal zárható ki az Egyesületből, amennyiben tagdíjfizetési kötelezettségének az erre  történő a tagsági viszony megszűnésének (kizárásnak) a jogkövetkezményként való feltüntetését is tartalmazó, írásbeli felszólítástól számított 8 napon belül nem tesz eleget, tevékenysége az egyesület céljainak megvalósítását veszélyezteti, illetve az Egyesületnek szándékos magatartásával kárt okoz.

A kizárási eljárást a közgyűlés a kezdeményezéstől számított 30 napon belül lefolytatja, ebből a célból az elnökség rendkívüli közgyűlést ülést hív össze. A kizárási eljárásra az érintett tagot meg kell hívni, és a felhozott okokat vele közölni kell. Lehetőséget kell biztosítani számára, hogy védekezését előterjeszthesse, indokait, álláspontját közölje. A meghívó kézbesítése és a rendkívüli közgyűlés ülés között legalább 8 napnak el kell telnie. A közgyűlés határozatát a kizárással érintett tag meghallgatása után hozhatja meg, kivéve ha a tag a védekezés és a meghallgatása lehetőségével nem kívánt élni. E következményre a tag figyelmét előzetesen, a meghívóban fel kell hívni. A közgyűlés által hozott határozatot indokolással kell ellátni; az indokolásnak tartalmaznia kell a kizárás alapjául szolgáló tényeket és bizonyítékokat, továbbá a jogorvoslati lehetőségről való tájékoztatást. A határozatot a jelen lévő taggal annak meghozatalakor szóban, és 8 napon belül írásban is, igazolható módon közölni kell.

A közgyűlés döntése ellen további fellebbezésnek nincs helye, de a tag kérheti a bíróságtól a közgyűlés által hozott határozat hatályon kívül helyezését, ha a határozat jogszabálysértő vagy a létesítő okiratba ütközik. A határozat hatályon kívül helyezése iránt attól az időponttól számított harminc napon belül lehet keresetet indítani a jogi személy ellen, amikor a jogosult a határozatról tudomást szerzett vagy a határozatról tudomást szerezhetett volna. A határozat meghozatalától számított egyéves, jogvesztő határidő elteltével per nem indítható. Nem jogosult perindításra az, aki a határozat meghozatalához szavazatával hozzájárult, kivéve, ha tévedés, megtévesztés vagy jogellenes fenyegetés miatt szavazott a határozat mellett. A határozat hatályon kívül helyezése iránti per megindításának a határozat végrehajtására halasztó hatálya nincs, de a bíróság indokolt esetben kérelemre a határozat végrehajtását felfüggesztheti.

Jogszabályt vagy alapszabályt vagy egyesületi határozatot sértő, vagy az egyesület céljaival összeegyeztethetetlen tagi magatartás esetén a kizárásnál enyhébb jogkövetkezmény nem alkalmazható.

IV. Az Egyesület szervezete:

10./ Az Egyesület legfőbb szerve a közgyűlés. A közgyűlés a tagok összessége, amely az Egyesületet érintő minden kérdésben dönthet.

A közgyűlést legalább évente egy alkalommal  az éves beszámoló elfogadása céljából össze kell hívni.

A fentieken túlmenően szükség szerint bármikor összehívható a közgyűlés – az alábbi 12./ pontban ismertetett szabályok szerint. A közgyűlés nem nyilvános.

A közgyűlést az Egyesület székhelyére –illetve az elnökség által meghatározott Dunaújváros területén lévő címre-  kell összehívni.


11./ A közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik:

  1. az alapszabály módosítása;
  2. az egyesület megszűnésének, egyesülésének és szétválásának elhatározása;
  3. a vezető tisztségviselő megválasztása, visszahívása és díjazásának megállapítása;
  4. az éves költségvetés elfogadása;
  5. az éves beszámoló –ezen belül az ügyvezető szervnek az egyesület vagyoni helyzetéről szóló jelentésének-  elfogadása;
  6. a vezető tisztségviselő feletti munkáltatói jogok gyakorlása, ha a vezető tisztségviselő az egyesülettel munkaviszonyban áll;
  7. az olyan szerződés megkötésének jóváhagyása, amelyet az egyesület saját tagjával, vezető tisztségviselőjével, a felügyelőbizottság tagjával vagy ezek hozzátartozójával köt;
  8. a jelenlegi és korábbi egyesületi tagok, a vezető tisztségviselők vagy más egyesületi szervek tagjai elleni kártérítési igények érvényesítéséről való döntés;
  9. a választott könyvvizsgáló megválasztása, visszahívása és díjazásának megállapítása; és
  10. a végelszámoló kijelölése.
12./ A közgyűlés lehet rendes, vagy rendkívüli:

  • a rendes közgyűlést évenként egy alkalommal kell összehívni; a közgyűlés összehívása oly módon történik, hogy megrendezésének időpontja előtt legalább 15 nappal postára adott ajánlott küldeményben közlik a tagokkal a közgyűlés színhelyét, időpontját és napirendjét. A meghívóban fel kell tüntetni az egyesület nevét, székhelyét, a közgyűlés helyét, idejét és a javasolt napirendet. A közgyűlést az elnökség hívja össze.
  • rendkívüli közgyűlést kell összehívni, ha a tagok legalább 1/3-a azt írásban, az ok megjelölésével kéri, ha az elnökség  azt indokoltnak tartja, vagy ha a törvényességi felügyeletet gyakorló szerv írásban indítványozza. Az ügyvezető szerv köteles a közgyűlést összehívni a szükséges intézkedés megtétele céljából, ha 
a./  az egyesület vagyona az esedékes tartozásokat nem fedezi;
b./ az egyesület előre láthatólag nem lesz képes a tartozásokat esedékességkor teljesíteni;
c./  az egyesület céljának elérése veszélybe került.

Az előző mondat alapján összehívott közgyűlésen a tagok kötelesek az összehívásra okot adó körülmény megszüntetése érdekében intézkedést tenni vagy az egyesület megszüntetéséről dönteni.

13./ A közgyűlés határozatképes, ha azon a leadható szavazatok több, mint felét képviselő szavazására jogosult részt vesz. Ha a közgyűlés nem határozatképes, akkor 30 napon belül újból azonos tárgysorozattal össze kell hívni. Ez a közgyűlés a megjelentek számára való tekintet nélkül határozatképes. Az így megismételt közgyűlés is csak akkor határozatképes, ha az eredeti időpontra szóló meghívón a mulasztás ezen pontban leírt  következményeit feltüntették.

Határozatképes a közgyűlés akkor is, ha nem volt ugyan szabályszerűen összehívva, de azon valamennyi tag jelen van és a javasolt napirend megtárgyalása ellen egyik tag sem emel kifogást.

A határozatképességet minden határozathozatalnál vizsgálni kell. Ha egy tag valamely ügyben nem szavazhat, őt az adott határozat meghozatalánál a határozatképesség megállapítása során figyelmen kívül kell hagyni.

A közgyűlést az elnök nyitja meg. A közgyűlés levezető elnököt, és két szavazatszámlálót választ, nyílt szavazással egyszerű többséggel hozott döntésével. A szavazatszámlálók egyben a közgyűlési jegyzőkönyv hitelesítői is. A levezető elnök, a jegyzőkönyvvezető, illetve a szavazatszámlálók tisztségére bármelyik jelen lévő egyesületi tag  tehet javaslatot.

14./ A közgyűlésen a tagok a határozatokat –ha az alapszabály máshogy nem rendelkezik- nyílt szavazással hozzák meg.

A határozat meghozatalakor nem szavazhat az
a) akit a határozat kötelezettség vagy felelősség alól mentesít vagy a jogi szabály terhére másfajta előnyben részesít;
b) akivel a határozat  szerint szerződést kell kötni;
c) aki ellen a határozat alapján pert kell indítani;
d) akinek olyan hozzátartozója érdekelt a döntésben, aki a jogi személynek nem tagja vagy alapítója;
e) aki a döntésben érdekelt más szervezettel többségi befolyáson alapuló kapcsolatban áll; vagy
f) aki egyébként személyesen érdekelt a döntésben.

A tagok határozatukat a határozatképesség megállapításánál figyelembe vett szavazatok többségével hozzák meg.

A közgyűlés döntéseit a jelen lévő tagok szavazatainak az egyszerű többségével hozza, azonban
-  az alapszabály módosításához a jelen lévő tagok háromnegyedes,
-  az egyesület céljainak módosításához és az egyesület megszűnéséről szóló közgyűlési döntéshez a szavazati joggal rendelkező tagok háromnegyedes
    szótöbbséggel hozott határozata szükséges.


Minden tagnak egy szavazata van.

A közgyűlésről jegyzőkönyvet kell készíteni. A közgyűlés jegyzőkönyvét az elnök, a megválasztott jegyzőkönyv  vezető, továbbá a megválasztott két szavazatszámláló (egyben jegyzőkönyv  hitelesítő) írja alá.

15./ A közgyűlési jegyzőkönyvet keletkezésük időbeli sorrendjében össze kell gyűjteni, és le kell fűzni.  Ezen nyilvántartásnak tartalmaznia kell a fentieken túlmenően a közgyűlési döntés tartalmát, időpontját és hatályát, a döntést támogatók és ellenzők számarányát is. Az egyesület elnöke a közgyűlés döntéseit az érintettekkel a döntés meghozatalát követő 8 napon belül írásban közli, illetve a döntéseket a székhelyen létesített hirdetőtáblára a döntés meghozatalát követő 8 napon belül kifüggeszti. A hirdetmény a kifüggesztést követő 15. nap után vehető le a hirdetőtábláról.

16./ Az elnökség  az Egyesület ügyintéző és képviselő szerve. Két közgyűlés között intézi és szervezi az egyesület tevékenységét.

Az elnökség létszáma 5 fő. Az elnököt, az alelnököt, elnökségi tagokat  a közgyűlés választja nyílt szavazással 5 évre.

Az elnökség szükség szerint, de legalább félévente tart ülést. Az elnökség ülése nem nyilvános.

Az elnökség üléseit az Elnök az ülés helyét, időpontját és napirendjét tartalmazó – az ülést legalább 15 nappal megelőzően – ajánlott levél formájában megküldött írásbeli meghívóval hívja össze.

Az elnökség határozatképes, ha az ülésen az elnök vagy az alelnök és összes elnökségi tag jelen van. Határozatait  nyílt szavazással, szótöbbséggel hozza meg, minden tagnak egy szavazata van.  Az elnök akadályoztatása esetén az elnökségi ülés összehívására és levezetésére az alelnök is jogosult.

Az elnökség üléséről jegyzőkönyvet kell felvenni. A jegyzőkönyv vezetése az elnök (alelnök) által felkért elnökségi tag kötelessége. A jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell legalább az ülés helyét, idejét, napirendjét, a jelen lévők nevét, a hozott döntéseket, a döntést támogatók és ellenzők számarányát, illetve a titkos szavazást, kivéve a döntést támogatók és ellenzők személyének megnevezését.

A jegyzőkönyvet az elnök (vagy alelnök) és az elnökségi tagok írják alá.

Az Egyesületet az elnökség  elnöke önállóan képviseli.

Az Egyesület bankszámlája felett az egyesület elnöke jogosult rendelkezni.

17./ Az elnökség feladatai:

a.) az egyesület napi ügyeinek vitele, az ügyvezetés hatáskörébe tartozó ügyekben a döntések meghozatala;
b.) a beszámolók előkészítése és azoknak a közgyűlés elé terjesztése;
c.) az éves költségvetés elkészítése és annak a közgyűlés elé terjesztése;
d.) az egyesületi vagyon kezelése, a vagyon felhasználására és befektetésére vonatkozó, a közgyűlés hatáskörébe nem tartozó döntések meghozatala és végrehajtása;
e.) az egyesület jogszabály és az alapszabály szerinti szervei megalakításának és a tisztségviselők megválasztásának előkészítése;
f.) a közgyűlés összehívása, a tagság és az egyesület szerveinek értesítése;
g.) az ügyvezető szerv által összehívott közgyűlés napirendi pontjainak meghatározása;
h.) részvétel a közgyűlésen és válaszadás az egyesülettel kapcsolatos kérdésekre;
i.) a tagság nyilvántartása;
j.) az egyesület határozatainak, szervezeti okiratainak és egyéb könyveinek vezetése;
k.) az egyesület működésével kapcsolatos iratok megőrzése;
l.) az egyesületet érintő megszűnési ok fennállásának mindenkori vizsgálata és annak bekövetkezte esetén az e törvényben előírt intézkedések megtétele; és
m.) az alapszabály felhatalmazása alapján a tag felvételéről való döntés.

 
18./ Vezető tisztségviselő az a nagykorú személy lehet, akinek cselekvőképességét a tevékenysége ellátásához szükséges körben nem korlátozták. Ha a vezető tisztségviselő jogi személy, a jogi személy köteles kijelölni azt a természetes személyt, aki a vezető tisztségviselői feladatokat nevében ellátja.

A vezető tisztségviselőkre vonatkozó szabályokat a kijelölt személyre is alkalmazni kell. A vezető tisztségviselő ügyvezetési feladatait személyesen köteles ellátni.  Nem lehet vezető tisztségviselő az, akit bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen szabadságvesztés büntetésre ítéltek, amíg a büntetett előélethez fűződő hátrányos következmények alól nem mentesült. Nem lehet vezető tisztségviselő aki közügyektől eltiltó ítélet hatálya alatt áll (Btk. 61.§ (2) bek. i) pont). Nem lehet vezető tisztségviselő az, akit e foglalkozástól jogerősen eltiltottak. Akit valamely foglalkozástól jogerős bírói ítélettel eltiltottak, az eltiltás hatálya alatt az ítéletben megjelölt tevékenységet folytató jogi személy vezető tisztségviselője nem lehet. Az eltiltást kimondó határozatban megszabott időtartamig nem lehet vezető tisztségviselő az, akit eltiltottak a vezető tisztségviselői tevékenységtől.

19./Az egyesület elnökségének a tagjai 2020. június 18-ig terjedő időtartamra:

  • Kisné Fehér Éva (an: Hegyi Mária, lakcím: 2400 Dunaújváros, Nyírfa köz 10.) elnök,
  • Nyári Ilona (an: Bedekovics Ilona; lakcím: 2400Dunaújváros, Kölcsey F. u. 39/b.) alelnök,
  • Keve Antal Miklósné (an: Baranyi Piroska, lakcím: 2400 Dunaújváros, Tamási Á.u.53.) elnökségi tag,
  • Deák Ferenc (an: Tóth Anna, lakcím: 2400 Dunaújváros, Kölcsey F. u. 44.) elnökségi tag,
  • Dobler Istvánné (an: Gmeiner Ilona, 2400 Dunaújváros, Gőzmalom u.18.) elnökségi tag.
 
20./ Megszűnik a vezető tisztségviselői megbízatás:


a./ a megbízás időtartamának lejártával;
b./ visszahívással;
c./ lemondással;
d./ a vezető tisztségviselő halálával vagy jogutód nélküli megszűnésével;
e./ a vezető tisztségviselő cselekvőképességének a tevékenysége ellátásához szükséges körben történő korlátozásával;
f./ a vezető tisztségviselővel szembeni kizáró vagy összeférhetetlenségi ok bekövetkeztével.
 

A vezető tisztségviselő megbízatásáról az egyesülethez címzett, az egyesület másik vezető tisztségviselőjéhez intézett nyilatkozattal bármikor lemondhat. Ha a jogi személy működőképessége ezt megkívánja, a lemondás az új vezető tisztségviselő kijelölésével vagy megválasztásával, ennek hiányában legkésőbb a bejelentéstől számított hatvanadik napon válik hatályossá.

V. Az Egyesület vagyona, gazdálkodása:

21./ Az Egyesület tartozásaiért saját vagyonával felel. A tagok – a tagdíj megfizetésén túl – az Egyesület tartozásaiért saját vagyonukkal nem felelnek.

22./ Az Egyesület önálló vagyona elsősorban a tagdíjakból képződhet.

23./ Az Egyesület a társadalmi szervezetekre vonatkozó gazdálkodási és vagyonkezelési jogszabályok előírásainak megfelelő rend szerint, éves pénzügyi terv alapján működik.

Az Egyesület kizárólag célja megvalósítása gazdasági feltételeinek biztosítása érdekében folytathat gazdasági-vállalkozási tevékenységet.

24./ Az Egyesület éves pénzügyi tervét és a beszámolót a közgyűlés az elnökség előterjesztése alapján hagyja jóvá.

25./ Minden tag a közgyűlésen az Egyesület vezető tisztségviselőjétől felvilágosítást kérhet, és betekinthet az Egyesület irataiba.

26./ Az Egyesület megszűnése esetén - a hitelezők kielégítése után – vagyonát  hasonló célú egyesület támogatására kell fordítani.

27./ Az egyesület tagjai tagdíjat kötelesek fizetni. A tagdíj mértéke évi 5.000,- Ft, melyet a tagnak évente előre, a tárgyév március 31. napjáig kell befizetnie az egyesület házipénztárába.


Dunaújváros, 2016. január 28.


…………………………………
Kisné Fehér Éva
az Egyesület elnöke


Nyári Ilona
hitelesítő
Dobler Istvánné
hitelesítő